Sud poništio urbanističku saglasnost, predmet vraćen na novo odlučivanje
Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine donio je presudu kojom se ukida prethodno izdana urbanistička saglasnost za gradnju vjetroelektrane “Poklečani” u općini Posušje.
Presuda dolazi nakon zahtjeva za vanredno preispitivanje koji je uložila Iva Miličević, predstavnica mještana Poklečana.
Sud je zaključio da je Federalno ministarstvo prostornog uređenja prilikom izdavanja saglasnosti počinilo niz proceduralnih i pravnih propusta. Na temelju toga, cjelokupan postupak je vraćen na ponovno odlučivanje.
Pravna praznina i ekološke prijetnje
Iako je Ministarstvo prostornog uređenja ZHK dalo pozitivno mišljenje uz uvjet pribavljanja svih okolišnih akata, Miličević je upozoravala na štetne posljedice za prirodu, kulturno naslijeđe i ljudska prava. Sud je uvažio da rješenje kojim je Elektroprivredi HZ HB d.d. Mostar data saglasnost sadrži niz formalnih nedostataka, uključujući propuste u ekološkoj i tehničkoj proceduri.
“Presuda Vrhovnog suda daje nam nadu da i u Bosni i Hercegovini još uvijek postoje institucije koje štite zakon i interes građana. Smatramo da je ovo važan korak u pravdi i zaštiti okoliša, jer mi, mještani Poklečana, ne tražimo ništa drugo nego poštivanje zakona i pravilnika koji štite našu prirodu i resurse. Naravno, zelena energija je važna i nužna, ali ona ne smije doći po cijenu uništavanja prirodnih resursa, šuma, zaštićenih krajolika, a naročito pitke vode. Postoje vrijednosti koje, kada se jednom izgube, više se nikada ne mogu vratiti. Ova presuda je pobjeda za nas i za sve one koji vjeruju da je moguće balansirati između potrebe za energijom i očuvanja prirode”, kazala je Miličević.
Aktivisti i pravosuđe rame uz rame
Mještani Poklečana, uz podršku Aarhus centra BiH, već duže vrijeme se protive ovom projektu, navodeći kako bi se izgradnja na planini Štitar mogla negativno odraziti na lokalnu zajednicu i biodiverzitet.
“Ovo je još jedna presuda unutar koje možemo vidjeti da sud ukazuje i na nužnosti adekvatnog poštivanja Zakona o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom BiH. Za sada državnu imovinu brane aktivisti i pravosudne institucije. Druge institucije nešto čekaju, pitamo se šta čekaju”, istakla je Emina Veljović, izvršna direktorica Aarhus centra.