Čak 72% anketiranih žena u Federaciji Bosne i Hercegovine doživjelo je neki oblik nasilja na radu, dok je u Republici Srpskoj taj broj 57%, istaknuto je na konferenciji za novinare u Mostaru prilikom prezentacije istraživanja “Najčešći pojavni oblici uznemiravanja žena na tržištu rada u BiH”.
Rezultati istraživanja
Ovo istraživanje, dio projekta “Zaštita žena od uznemiravanja u BiH – normativno ili stvarno”, provelo je Udruženje građana ‘Stop mobbing’ s partnerima iz Bihaća, Doboja i Gračanice. U istraživanju je sudjelovalo 1.431 ispitanica iz oba entiteta.
Koordinatorica projekta, Merima Spahić, naglasila je da su intervjuirali više od 1.400 zaposlenih žena širom BiH kako bi dobili relevantne podatke. Prema rezultatima, Federacija BiH još uvijek nema zakon o zaštiti od uznemiravanja na radu, dok Republika Srpska ima takav zakon od 2021. godine.
- Naš cilj je da se takav zakon usvoji i u FBiH, jer bi on obuhvatio i žene i muškarce – istaknula je Spahić.
Nepoznavanje prava i institucija
Na pitanje “Znate li kome se treba obratiti za uznemiravanje na radu?”, 36% ispitanica u FBiH odgovorilo je da ne zna, dok je u RS-u taj broj još veći – 59%.
Iskustva žena koje su pokušale prijaviti uznemiravanje ukazuju na ozbiljne probleme:
- “Tko god prijavi, doživi još gore maltretiranje.”
- “Institucije nisu reagirale na moje prijave, već su svi zajedno radili protiv mene.”
- “Nakon dvije godine trpljenja, bila sam prisiljena napustiti posao.”
- “Ne samo da problem nije riješen, nego mi neće biti produžen ugovor o radu.”
Problemi u sistemu zaštite
Udruženje ‘Stop mobbing’ aktivno se bavi prevencijom mobbinga i redovno prima prijave žena koje trpe različite vrste uznemiravanja na radnom mjestu. Predsjednica udruženja, Anica Ramić, koja je i sama bila žrtva mobbinga, uspjela je nakon četiri godine pravne borbe pobijediti sistem.
Naglasila je da će se rezultati istraživanja koristiti za zagovaranje usvajanja Zakona o zaštiti od uznemiravanja na radu u FBiH.
Seksualno uznemiravanje – tabu tema
Na konferenciji je istaknuto da je seksualno uznemiravanje i dalje tabu tema u BiH. Broj prijavljenih slučajeva ostaje nizak, a zlostavljanje često prolazi neprijavljeno zbog straha i nedostatka zaštite.
Prilikom istraživanja, Udruženje ‘Stop mobbing’ suočilo se s netransparentnošću institucija i organizacija. Od 59 upućenih dopisa pravnim subjektima, samo 13 ih je dostavilo odgovore, a samo tri su potvrdila da su tokom 2023. i 2024. godine primili prijave za uznemiravanje.
Ukupno je evidentirano 13 prijava, od čega 9 su podnijele žene, a 4 muškarci.
Neefikasan sistem zaštite
Žene u velikom broju ističu da ne postoji efikasan sistem zaštite, niti jednostavan način prijave nasilja. Esad Bećirović, pravni savjetnik Udruženja ‘Stop mobbing’, istaknuo je kako žene nemaju povjerenja u sistem:
- “Žene koje trpe nasilje na poslu ne mogu dati otkaz jer bi ugrozile egzistenciju svojih porodica.”
- “Trećinu svog života provode na poslu gdje trpe omalovažavanje, vrijeđanje, pa čak i fizičko nasilje.”
Šta poslodavci mogu učiniti?
Udruženje ‘Stop mobbing’ apelira na poslodavce i menadžere da shvate ozbiljnost problema i njegov utjecaj na produktivnost zaposlenih.
- “Prosječna osoba provede trećinu života na poslu. Zbog toga je važno osigurati sigurno radno okruženje kako bi svi uposlenici radili u stimulirajućoj atmosferi, što na kraju doprinosi i uspjehu poslovanja.” – zaključila je Ramić.
Podrška i besplatna pravna pomoć
Udruženje ‘Stop mobbing’ pruža besplatnu pravnu podršku ženama koje trpe neki oblik nasilja na radu. Projekat se realizira uz podršku Vlade Švicarske kroz program PRAGG, koji provode Helvetas i Niras u partnerstvu s lokalnim organizacijama Centri civilnih inicijativa (CCI) i Institut za razvoj mladih Kult.