Institut za nestale osobe Bosne i Hercegovine saopćio je da su pronađeni i ekshumirani posmrtni ostaci najmanje jedne žrtve, najvjerovatnije bošnjačke nacionalnosti, koja je na području općine Prozor-Rama nestala u oktobru 1992. godine.

Na lokalitetu Duge – Prolaz, koji se nalazi na području općine Prozor-Rama, ekshumirani su posmrtni ostaci koje je slučajni prolaznik nedavno uočio na površini terena.

“Radi se, dakle, o posmrtnim ostacima žrtve koja je pronađena na izuzetno nepristupačnom terenu i zaista je bilo neophodno sačekati prikupljanje ekspertnog tima koji je izašao na teren danas“, kaže Emza Fazlić, glasnogovornica Instituta za nestale osobe BiH.

Momčilo Krajišnik i formalno ratni zločinac u BiH, ali Ratko Mladić nije

Haški osuđenici


Momčilo Krajišnik i formalno ratni zločinac u BiH, ali Ratko Mladić nije

Pored posmrtnih ostataka na kojima je bilo nešto odjeće, pronađeni su lovačka puška i nož.

“Radi se posmrtnim ostacima tijela uz koje nije bila lobanja pronađena. Pregledan je i okolni teren, te su posmrtni ostaci prebačeni danas u Gradsko groblje ‘Sutina’ u Mostaru, gdje će uslijediti obrada radi identifikacije posmrtnih ostataka“, navela je Fazlić za Detektor.

Prema informacijama kojima raspolaže Institut za nestale osobe Bosne i Hercegovine, najvjerovatnije se radi o žrtvi bošnjačke nacionalnosti iz Prozora, koja je na ovom području nestala u oktobru 1992. godine.

Prema Bazi sudski utvrđenih činjenica o ratu u BiH, krajem ljeta 1992. međuetnička napetost je porasla, a nasilje između Hrvata i Bošnjaka u Prozoru, koje je tada započelo, neprestano se pojačavalo do oktobra te godine.

U haškoj presudi Prliću i ostalima, kojima je izrečeno 111 godina zatvora za zločine nad Bošnjacima, navodi se da je Hrvatsko vijeće obrane 23. oktobra 1992., uz pomoć Hrvatske vojske, napalo grad Prozor – tenkovima, artiljerijom, snajperskom vatrom i oklopnim transporterima. Na grad je palo više od 1.500 projektila različite jačine i ciljani su dijelovi grada većinski nastanjeni Bošnjacima.

Državljanima BiH je zakonom zabranjeno služenje vojnog roka u inostranstvu

Ministarstvo odbrane BiH


Državljanima BiH je zakonom zabranjeno služenje vojnog roka u inostranstvu

“Od jutra 24. oktobra 1992. do barem 30. oktobra 1992., vojnici HVO-a prodirali su u grad Prozor, gdje su uništili i zapalili oko 75 bošnjačkih stambenih objekata, nakon što bi ih polili benzinom”, navodi se u toj presudi, kao i da su stanovnici odvedeni u zatočeništvo, a neki ubijeni.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)