Delegacija Kantona Sarajevo položila je danas cvijeće na mjesto masakra u ulici Žrtava fašizma u naselju Otoka, u znak sjećanja na građane ubijene u tom zlodjelu.

Na ovom mjesto, prije 31 godinu, sa agresorskih položaja iz Nedžarića ispaljene su tri granate od čijeg je eksplozivnog dejstva smrtno stradalo devet, a teže i lakše ranjeno 38 Sarajlija.

Djeca i civili

Samo dan ranije, sa istih položaja agresorske vojske, ispaljeni su projektili koji su ubili učiteljicu Fatimu Gunić i troje njenih učenika, tokom održavanja nastave na Alipašinom Polju.

Prije 31. godinu u učionici ubijeni su učiteljica Fatima Gunić i troje njenih učenika

Tužna godišnjica


Prije 31. godinu u učionici ubijeni su učiteljica Fatima Gunić i troje njenih učenika

Kako je istaknuto tom prilikom, ti kobni 09. i 10. novembar 1993. godine nisu bili iznimka jer su agresori tokom cijelog perioda opsade Sarajeva sistematski ubijali djecu i civile Sarajeva.

Kako drugačije tumačiti te monstruozne nakane i ubijanja civila dok su čekali u redovima za hljeb, vodu, humanitarnu pomoć, ubijanja djece na sankanju i tokom igre te u brojnim drugim situacijama. Danas smo se ovdje okupili radi naših ubijenih sugrađana i to ćemo činiti i narednih godina, ali i da opomenemo kako se takvo zlo više nikad i nikome ne bi ponovilo – navela je, između ostalog, u obraćanju pomoćnica ministra u Ministarstvu kulture i sporta Kantona Sarajevo Azra Ivazović.

Sjećanje na ubijene komšije

Svojim svjedočenjem prisutne je, na taj tužni događaj, podsjetio član Savjeta MZ “Otoka” Davor Ninić te im zahvalio za dolazak na mjesto masakra i sjećanje na njegove ubijene komšije.

Tog tužnog dana u masakru u ulici Žrtava fašizma ubijeni su Elma Geko, Slavojka Govedarica, Semir Haseta, Amina Hećo, Ajdin Hodžić, Ibrahim Huskić, Vinko Lončar, Silvijo Mačorović i Božidar Šuka.

Na mjesto njihove pogibije cvijeće su položile i porodice i rodbina ubijenih, delegacije Grada i Općine Novi Grad, predstavnici Unije civilnih žrtava rata, Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992 – 1995. godina, Udruženja civilnih žrtava rata “Svjetlost” i Mjesne zajednice Otoka te učenici i nastavno osoblje OŠ “Mehmedalija Mak Dizdar”, OŠ “Osman Nakaš” i srednjoškolci Treće gimnazije – saopćila je Služba za protokol i press KS.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)